Alternatywne źródła ciepła

powietrzna pompa ciepła - schemat

powietrzna pompa ciepła - schemat

Ogrzewanie własnego domu jest podstawowym zabiegiem umożliwiającym poprawne i komfortowe życie, jak jedzenie, picie i spanie. Ciężko wyobrazić sobie, aby w zimę, kiedy na dworze jest temperatura poniżej zera, żyć w domu bez ogrzewania. Organizm człowieka ma szeroki zakres akceptowalnych temperatur, ale mając różne możliwości poprawy naszego komfortu, dlaczego z nich nie skorzystać?

Ekologicznie i oszczędnie – powietrzna pompa ciepła

Pompy ciepła należą do najbardziej efektywnych i ekologicznych systemów ogrzewania budynków i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Niezależnie od pory roku wykorzystują one energię słoneczną zgromadzoną w ziemi, wodach gruntowych, powietrzu atmosferycznym oraz energię geotermalną, które są dostępne bezpłatnie i w nieograniczonej ilości. W zależności od rodzaju wykorzystywanej energii, wyróżniamy kilka typów pomp.

Powietrzne pompy ciepła, których źródłem jest powietrze pobrane z zewnątrz są względnie proste i niedrogie w instalacji oraz historycznie są najpowszechniej stosowanymi typami pomp ciepła, posiadają jednak pewne ograniczenia ze względu na użycie powietrza zewnętrznego. Powietrzna pompa ciepła sprawdza się idealnie w domu, w którym mieszkają 4 osoby, ponieważ taka inwestycja zwróci się w zaledwie 4 lata. Takie pompy pracują w bardzo szerokim zakresie temperatur oraz osiągają największą efektywność wtedy, gdy jest ciepło. Konstrukcja tego typu pomp ciepła została zaprojektowana z myślą o surowym, skandynawskim klimacie, albowiem urządzenia te ogrzewają nie tylko mieszkania, ale również wodę.

Pompy ciepła są przyjazne dla środowiska, ponieważ nie wytwarzają zanieczyszczeń, w porównaniu do np. pieców, więc używając pompy ciepła oszczędzamy energię i chronimy środowisko naturalne. Jedynym minusem tego typu urządzeń jest hałas, który generują, a wytwarzają je części mechaniczne jak np. wentylatory. Można temu zaradzić stosując prawidłowo wykonane ekrany, które rozproszą i pochłoną dźwięk.

Dlatego warto zainteresować się założeniem takiej instalacji, ponieważ niesie ona za sobą wiele korzyści i sprawdzi się bardzo dobrze w polskim klimacie.