Co powinniśmy wiedzieć o drzwiach szklanych?

Drzwi są elementem budynku, bez którego nie mógłby on właściwie istnieć – jak inaczej weszlibyśmy do środka i korzystali z niego? Cóż, czasami zdarza się, że pracujący nad ranem architekt zapomni w AutoCadzie dorysować drzwi, generalnie jednak są one na tyle podstawowym obiektem, że pozostają one w pamięci cały czas. Co powinniśmy więc wiedzieć o drzwiach?

Podstawowe, a więc minimalne wymiary skrzydeł drzwiowych określają warunki techniczne prawa budowlanego. Wymiar w świetle ościeżnic w budynkach użyteczności publicznej nie może przekraczać dziewięćdziesięciu centymetrów – jest to spowodowane wymiarami wózka inwalidzkiego, który przez takowe drzwi może przejechać. Dziewięćdziesiątka jest więc standardowym wymiarem, który niekiedy może być pomniejszony do osiemdziesięciu – na przykład przy wstawianiu drzwi do piwnicy i domku jednorodzinnym, przeznaczonym do osobistego zastosowania. Pomieszczenia techniczne i piwnice rządzą się jednak swoimi prawami. Wysokość drzwi nie powinna z kolei być mniejsza niż dwieście dziesięć centymetrów i to też jest wymiar standardowy.
drzwi szklane warszawa

Drzwi robi się różne. W domkach jednorodzinnych albo małych biurach przeważają jednoskrzydłowe, w większych obiektach takich jak galerie handlowe albo duże biurowce często stosuje się drzwi automatyczne, otwierane na fotokomórkę albo obrotowe, które zapewniają optymalną wymianę powietrza. Zawsze jednak z powodów ewakuacyjnych należy zastosować gdzieś obok klasyczne drzwi z jednym skrzydłem (lub dwoma) – w razie braku dostępu do energii elektrycznej. Jeżeli jednak nie decydujemy się na zaprojektowanie wiatrołapu nad takimi drzwiami zamontować należy kurtyny powietrzne, które nie pozwolą na zbytnie wychładzanie się pomieszczenia.

Drzwi mogą być robione z wielu materiałów – ważne tylko, aby miały odpowiednią odporność ogniową. Ognioodporne mogą być nawet drzwi szklane warszawa – jeśli wykona się je z odpowiedniego rodzaju szkła. Oprócz tego używa się również sklejki, która jest tańsza i lżejsza niż lite drewno.